Diğer Konular

Limit işlem kuralları bölümünde bir noktada limiti olan iki fonksiyonun toplamı, farkı, çarpımı ve bölümü olan fonksiyonların da bu noktada limitinin olduğunu ve bu limit değerinin fonksiyonların bu noktadaki ayrı ayrı limit değerlerinin sırasıyla toplamı, farkı, çarpımı ya da bölümü olduğunu belirtmiştik.

Bu bölümde bu işlemlere tersten bakarak, iki fonksiyonun toplamı, farkı, çarpımı ya da bölümü olan bir fonksiyonun bir noktada limiti tanımlı ise bu fonksiyonu oluşturan fonksiyonların limitlerinin aynı noktada tanımlı olmayabileceğine birer örnek vereceğiz.

Toplamlarının Limiti Tanımlı İki Fonksiyon

Aşağıdaki örnekteki iki fonksiyonun toplamı olan fonksiyonun belirtilen noktada limiti tanımlıdır, ancak fonksiyonların bu noktada ayrı ayrı limitleri tanımsızdır.

Farklarının Limiti Tanımlı İki Fonksiyon

Aşağıdaki örnekteki iki fonksiyonun farkı olan fonksiyonun belirtilen noktada limiti tanımlıdır, ancak fonksiyonların bu noktada ayrı ayrı limitleri tanımsızdır.

Çarpımlarının Limiti Tanımlı İki Fonksiyon

Aşağıdaki örnekteki iki fonksiyonun çarpımı olan fonksiyonun belirtilen noktada limiti tanımlıdır, ancak fonksiyonların bu noktada ayrı ayrı limitleri tanımsızdır.

Bölümlerinin Limiti Tanımlı İki Fonksiyon

Aşağıdaki örnekteki iki fonksiyonun bölümü olan fonksiyonun belirtilen noktada limiti tanımlıdır, ancak fonksiyonların bu noktada ayrı ayrı limitleri tanımsızdır.


« Önceki
Sıkıştırma Teoremi
Ana Sayfa »
Konu Tamamlandı!


Faydalı buldunuz mu?   Evet   Hayır