Artan ve Azalan Fonksiyonlar

Artan Fonksiyon

Artan (Kesin Artan) Fonksiyon

Bir fonksiyonun belirli bir aralıkta \( x \) değeri arttıkça \( y \) değeri de sürekli artıyorsa fonksiyon bu aralıkta artan ya da kesin artan bir fonksiyondur. Bir fonksiyonun bir aralıkta artan olabilmesi için fonksiyon değeri bu aralıkta azalamaz ya da sabit kalamaz, sadece artabilir.

Artan fonksiyon
Artan fonksiyon

Monoton Artan (Azalmayan) Fonksiyon

Bir fonksiyonun belirli bir aralıkta \( x \) değeri arttıkça \( y \) değeri sürekli artıyorsa ya da sabit kalıyorsa (yani azalmıyorsa) fonksiyon bu aralıkta monoton artan ya da azalmayan bir fonksiyondur. Bir fonksiyonun bir aralıkta monoton artan olabilmesi için fonksiyon değeri bu aralıkta artabilir ya da sabit kalabilir, ama azalamaz.

Azalan Fonksiyon

Azalan (Kesin Azalan) Fonksiyon

Bir fonksiyonun belirli bir aralıkta \( x \) değeri arttıkça \( y \) değeri sürekli azalıyorsa fonksiyon bu aralıkta azalan ya da kesin azalan bir fonksiyondur. Bir fonksiyonun bir aralıkta azalan olabilmesi için fonksiyon değeri bu aralıkta artamaz ya da sabit kalamaz, sadece azalabilir.

Azalan fonksiyon
Azalan fonksiyon

Monoton Azalan (Artmayan) Fonksiyon

Bir fonksiyonun belirli bir aralıkta \( x \) değeri arttıkça \( y \) değeri sürekli azalıyorsa ya da sabit kalıyorsa (yani artmıyorsa) fonksiyon bu aralıkta monoton azalan ya da artmayan bir fonksiyondur. Bir fonksiyonun bir aralıkta monoton azalan olabilmesi için fonksiyon değeri bu aralıkta azalabilir ya da sabit kalabilir, ama artamaz.

Kesin artan bir fonksiyon aynı zamanda monoton artandır. Benzer şekilde, kesin azalan bir fonksiyon aynı zamanda monoton azalandır.


« Önceki
Fonksiyon Grafiklerine Giriş
Sonraki »
Tek ve Çift Fonksiyonlar


Faydalı buldunuz mu?   Evet   Hayır