Sayma Uygulamaları

Önceki bölümlerde toplama ve çarpma yoluyla sayma yöntemlerini kullanabileceğimiz durumları paylaştık ve bu yöntemlere bazı örnekler verdik. Diğer bazı problemleri birkaç parçaya bölerek ve bu iki yöntemi bu parçalara ayrı ayrı uygulayarak daha karmaşık sayma problemlerini çözebiliriz.

Önce Çarpma, Sonra Toplama Kuralı

Problemi böldüğümüz parçalara çarpma kuralını uygulayıp elde ettiğimiz toplamları toplama kuralı ile birleştirdiğimiz durumlara aşağıdaki örnekleri verebiliriz.

SORU 1:

Bir sitenin A, B ve C bloklarında 8'er kat ve her katta 4'er daire, D ve E bloklarında ise 10'ar kat ve her katta 6'şar daire vardır. Buna göre, bu sitede toplam kaç daire vardır?

Çözümü Göster
SORU 2:

"xx" ilin plaka kodu olmak üzere, bir ilde plakalar "xx A 0001", "xx AA 001" ya da "xx AAA 01" biçiminde verilmektedir. Plakalarda alfabedeki harflerin 20'si, rakamların tümü kullanılabildiğine göre, bu ilde kaç farklı plaka üretilebilir?

Çözümü Göster
SORU 3:

Bir istatistiğe göre, bir ülkedeki \( 800.000 \) evin \( \%30 \)'unda 3 televizyon, \( \%40 \)'ında 2 televizyon, \( \%25 \)'inde 1 televizyon bulunmaktadır, \( \%5 \)'inde ise televizyon bulunmamaktadır. Buna göre, bu ülkedeki evlerde toplam kaç televizyon bulunmaktadır?

Çözümü Göster
SORU 4:

Bir şehirdeki 5 sinemada Pazartesi-Perşembe arası her gün 6'şar salonda 3'er film, Cuma-Pazar arası her gün 8'er salonda 5'er film gösterilmektedir. Buna göre bu şehirde bir hafta içinde toplam kaç seans film gösterilmektedir?

Çözümü Göster
SORU 5:

\( 1, 2, 3, 4, 5 \) rakamlarını kullanarak 1000'den küçük kaç farklı sayı yazılabilir?

Çözümü Göster
SORU 6:

Üç basamaklı ve rakamları toplamı çift sayı olan kaç sayı vardır?

Çözümü Göster
SORU 7:

\( A = \{0, 2, 3, 5, 6, 7\} \)

kümesinin elemanlarıyla rakamları farklı 5 ile bölünebilen üç basamaklı kaç doğal sayı yazılabilir?

Çözümü Göster
SORU 8:
Soru

Yukarıdaki şekilde A, B, C, D şehirleri arasındaki yollar verilmiştir.

Buna göre A'dan D'ye gitmek isteyen Merve kaç farklı yoldan gidebilir?

Çözümü Göster

Önce Toplama, Sonra Çarpma Kuralı

Problemi böldüğümüz parçalara önce toplama kuralını uygulayıp elde ettiğimiz toplamlara çarpma kuralını uyguladığımız durumlar da olabilir. Bu tip sorulara aşağıdaki gibi bir örnek verebiliriz.

SORU 9:

Neşe yemeğe gelecek misafirleri için tarifini iyi bildiği 5 çeşit çorbadan sadece birini, 3 çeşit et ve 5 çeşit sebze yemeğinden sadece birini, 3 çeşit makarna ve 2 çeşit pilavdan sadece birini, 4 çeşit salata ve 6 çeşit mezeden sadece birini ve 2 çeşit sütlü ve 1 çeşit şerbetli tatlıdan yine sadece birini yapacaktır. Buna göre Neşe menüyü kaç farklı şekilde hazırlayabilir?

Çözümü Göster

« Önceki
Çıkarma Yoluyla Sayma
Sonraki »
Güvercin Yuvası Prensibi


Faydalı buldunuz mu?   Evet   Hayır